AKTUALNOŚCI
 
Krajowy Konkurs Wiedzy Olimpijskiej „100 lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego 1919–2019”

07-11-2019

Tercet laureatów

W czołowych rolach wystąpiła trójka przedstawicieli ostrowskiego Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych – Jarosław Maląg, Artur Muślewski, Michał Węgrzyn - w finale Krajowego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej „100 lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego 1919–2019”.

Tercet laureatów W czołowych rolach wystąpiła trójka przedstawicieli ostrowskiego Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych – Jarosław Maląg, Artur Muślewski, Michał Węgrzyn - w finale Krajowego Konkursu Wiedzy Olimpijskiej „100 lat Polskiego Komitetu Olimpijskiego 1919–2019”. Impreza została przeprowadzona w poniedziałek, 4 listopada 2019 r. najpierw w I Liceum Ogólnokształcącym (test pisemny), a następnie w budynku Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku (etap ustny). 

 Zmagania zorganizowano w trzech kategoriach: szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa (zakres 1972-2018) i open (dorośli, zakres 1924-2018). Ich uczestników wyłoniono na drodze eliminacji internetowych. Do rozgrywki finałowej awans wywalczyła m.in. dwójka uczniów ZSB-E w Ostrowie Wlkp.: Artur Muślewski (klasa ET4), Michał Wegrzyn (B1bp) – obaj kategoria szkół ponadpodstawowych i ich nauczyciel Jarosław Maląg – kategoria open. Startujący w zawodach finałowych najpierw w ciągu 15 minut musieli uporać się z testem pisemnym złożonym z 20 pytań z trzema odpowiedziami zamkniętymi. Na jego podstawie wyłoniono szóstkę uczestników części ustnej. Z testem dobrze poradzili sobie Artur Muślewski i Michał Węgrzyn zdobywając odpowiednio 14 i 13 punktów. Co dało im pierwsze i trzecie miejsce. W części ustnej reprezentanci ZSB-E spisali się jednak słabiej. Zwłaszcza zawiódł pierwszy z nich. Ostatecznie Muślewski spadł na drugą lokatę, a Węgrzyn utrzymał trzecią (obaj po 16 pkt.).

W kategorii open z czwartego miejsca do finału ustnego z 13 punktami awans wywalczył też Jarosław Maląg. W końcowym rozrachunku z bilansem 17 pkt. uplasował się na piątym miejscu. Pytania dotyczyły m.in. szczegółowych wyników sportowców w poszczególnych dyscyplinach, życiorysów olimpijczyków i ich rozpoznania na podstawie odsłoniętego fragmentu fotografii, polskiego ruchu olimpijskiego. Najlepszych sześciu w każdej z kategorii nagrodzono pucharami i bardzo atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. Ostrowianie otrzymali m.in. markowy tablet i głośnik oraz wartościowe radio. Warto także nadmienić, że zdobycze punktowe Maląga i Muślewskiego przyczyniły się po części do sklasyfikowania województwa wielkopolskiego na drugiej pozycji w zestawieniu drużynowym zaledwie 2 punkty za województwem zachodniopomorskim. – Był to już trzeci start reprezentantów ostrowskiego ZSB-E w białostockich zmaganiach olimpijskich. Po raz trzeci też przedstawiciele naszej szkoły znaleźli w gronie laureatów, ale po raz pierwszy było ich aż trzech. Największy sukces został jednak odniesiony w czerwcu 2017 r., kiedy to minimalnie zwyciężył Bogusz Gajda przed Adamem Szlachtą. Ponadto obaj weszli w skład Wielkopolski, która triumfowała w klasyfikacji zespołowej. W tegorocznym natomiast dobrym występie do pełni szczęścia zabrakło niestety zwycięstwa w kategorii ponadpodstawowej, w które wierzyłem. - podsumował Jarosław Maląg. Wypada odnotować, że zmagania obserwowali uważnieminister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski i czterejmedaliści olimpijscy: Wojciech Fortuna (złoto w skokach narciarskich w 1972 r. w Sapporo), Piotr Markiewicz (brąz w kajakarstwiew 1996 r. w Atlancie), Mieczysław Nowicki (srebro i brąz w kolarstwiew 1976 r. w Montrealu), Marian Sypniewski (brąz w 1980 r w Moskwie i w 1992 r. w Barcelonie w szermierczym florecie).

Jarosław Maląg

Content Management Powered by CuteNews

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
     
 

Copyright© 2007 Wszelkie prawa zastrzeżone Webmaster Paweł Musieł

 
The best way to speak english fluently is to speak as often as possible.